22.01.2012. Knjiga: Zoran Morvay i Dušan Gvozdenac, Applied industrial energy and environmental management

Book Cover - Korice knjige
Book Cover - Korice knjige

________________________________________________________

U izdanju John Wiley-a izašla je pre izvesnog vremena knjiga prof. dr.Dušana Gvozdenca i dr.Z.Norvay-a pod naslovom ''Applied industrial energy and environmental management'' na engleskom i kineskom jeziku.

Ovim putem skrećemo pažnju i obaveštavamo naučnu i stručnu javnost Srbije, kao i članove Društva termičara Srbije na ovaj izvanredan rezultat srpske nauke i veliki uspeh autora.

________________________________________________________

Osvrt na knjigu Applied industrial energy and environmental management (Upravljanje energijom i životnom sredinom u industriji), (Zoran Morvay i Dušan Gvozdenac), John Wiley & Sons i IEEE press (nedavno je izašao kineski prevod ove knjige)

Globalizacija i klimatske promene uzrokovale su da se pravila poslovanja menjaju brzo i često. Svaki dan, čini se, donosi novu tehnologiju, novog partnera iii konkurenta ili novi način rada. U odnosu na tako dinamičnu i složenu pozadinu, neke stvari ostaju stalne: potreba razvijenih zemalja i onih u razvoju za upravljanjem energetskim resursima i učincima na okolinu kontinuiranim poboljšanjem energetske efikasnosti i smanjenjem štetnih emisija u okolinu. Firme u bilo kojoj zemlji obvezne su da ostvaruju stalna poboljšanja energetske efikasnosti i zaštite okoline.

Motivacija za ovu knjigu pojavila se nakon godina iskustva kroz fakultetska predavanja i seminare o energetskom menadžmentu i uticajima na životnu sredinu kao i kroz međunarodni rad u svojstvu konsultanta za razvojne banke, međunarodne humanitarne organizacije, velike multinacionalne kompanije i na projektima energetske efikasnosti i zaštite okoline u Europi i Aziji.

Druga polovina devedesetih bila je posebno poučna, kada su autori radili u Jugoistočnoj Aziji, u vremenu dobro poznatih ekonomskih prevrata. Dobili su iskustva iz prve ruke o uticaju naglih ekonomskih promena na poslovanje kompanija generalno, a posebno na energetsku efikasnost u ekonomiji zemlje uopšte.

Kada poslovanje uspori, smanjenje troškova postaje imperativ, a cena energije, energetska efikasnost i uticaji na životnu sredinu postaju sve značajniji za menadžment. Iako su u to vreme upravljanje energijom i uticaji na životnu sredinu trebali biti poznati pojmovi, uvođenje uspešnih programa upravljanja energijom i uticajima na životnu sredinu u stvarnom industrijskom okruženju pokazalo se kao zahtevni zadatak za timove koji su stvoreni u tu svrhu. Složenost problema proizilazi iz potrebe povezivanja ljudi, procedura i tehnologije kako bi se postigla konzistentna i trajna poboljšanja učinka.

Kontekst energetskog menadžmenta i menadžemta životne sredine se menjaju, no osnovni principi i znanje koje postoji već godinama i danas su relevantni, stabilni i važeći. Pružaju čvrst temelj koji s vremena na vreme treba da se kontinualno menja kako bi se uzele u obzir sve promene u okolini. To stvara potrebu za kontinualnim učenjem i stvaranjem novog znanja kako bi se mogli nositi s izazovima uvek nemirnog poslovnog okruženja.

Jedna od najkorisnijih lekcija koje su autori naučili tokom godina rada s Ijudima je o rasponu i širini pitanja koja oni ne znaju, ne razumu ili u koja nisu sigurni, zbog čega im je teško primeniti programe upravljanja energijom i uticajima na životnu sredinu. Ta pitanja dolaze u rasponu od jednostavnih tehničkih detalja ili načina proračunavanja pojedinih vrednosti, do promašaja koncepta ili konteksta upravljanja energijom i uticajima na okolinu. Ali, pitanja su uvek o praktičnim stranama vrednovanja trenutnog učinka ili uvođenju nekih mera poboljšanja, umesto o teorijskim osnovama.

Na nivou top menadžmenta, energetska efiksanost se često smatra više tehničkim nego menadžerskim pitanjem, a sveobuhvatni karakter upravljanja energijom i uticajima na životnu sredinu nije dovoljno shvaćen. Posledično nema menadžerskih struktura koje mogu da se energetskom efikasnošću bave kontinualno i konzistentno. Upravljanje energijom i uticajima na životnu sredinu, naravno, ima jaku tehničku komponentu, ali ako je fokus samo na tehničkim aspektima, rezultati će biti ograničeni. Ono mora da se usredsredi na ljude jer tehničko znanje i sofisticirana oprema neće pokazati rezultate ako ljudi nisu odlučni i prijemčivi u potrebi za poboljšanjem energetske efikasnosti.

Ljudi na području energetskog menadžmenta i menadžementa životne sredine dolaze iz raznih struka i svih nivoa menadžmenta. Njihov zajednički imenilac je da im je dodeljena odgovornost za efikasan pogon i upravljanje postojećim pogonom.

Rad s ljudima različitih struka ujedinjenih zajedničkim ciljem uvek je predstavljao izazov jer je potrebno pronaći najefikasniji način da im se pomogne da razumu i počnu uvoditi procedure i tehnike sistemskog upravljanja energijom i uticajima na životnu sredinu. Te su načine autori tražili u znanju o tehnici i menadžmentu, želeći da pronađu one informacije koje postižu efekt ″A-ha!″, odnosno koji će biti okidač razumijevanja i koji će rezultirati primenljivim znanjem. Drugim riječima, to je bila potraga za odgovarajućim nivou i sadržajem znanja relevantnog za kontekst određene primene.

Ova knjiga je utelovljenje filozofije i konsultantskog iskustva u razvoju i primeni rešenja za upravljanje energijom i uticajima na životnu sredinu s ciljem poboljšanja efikasnosti industrijskih postrojenja.

Industrijski energetski sistemi troše znatne količine energenata pretvarajući ih u energiju poput pare, vrućih fluida, mehaničke snage na osovinama kompresora, ventilatora, pumpi i drugih mašina. Proces proizvodnje utiče na životnu sredinu, a politika zaštite okoline i srodna pravna regulativa uslovljava dozvoljenu količinu takvih uticaja. Iz tog razloga su mnoga pitanja upravljanja životnom sredinom blisko povezana sa energetskom efikasnosšću.

Ova knjiga pruža širok pregled ove problematike sa naglaskom na primenu tehničkih i menadžerskih rešenja za povećanje energetske efikasnosti industrijskih postrojenja. Autori prikazuju stvarne primere koji su temelj na kojem su izgradili svoju metodu, obogaćenu iskustvom kroz rad s razvojnim bankama, međunarodnim organizacijama i multinacionalnim korporacijama.

Knjiga je podeljena u tri dela:

Deo 1 opisuje sistem za upravljanje energijom i uticajima na okolnu i menadžerske tehnike za njegovo uspostavljanje s konačnim ciljem poboljšanja energetske efikasnosti i zaštite životne sredine industrijskog postrojenja

Deo 2 je posvećen inženjerskom pristupu upravljanja energijom, pri čemu se opisuju glavni industrijski sistemi i načini analize i poboljšanja njihove energetske efiksanosti.

Deo 3 sadrži podatke i analitičke metode i upitnike te softver koji podupire praktičnu primjenu metoda objašnjenih u prva dva dela. Ovaj deo se nalazi na pratećem sajtu knjige.

Ova knjiga izvrstan je vodič za praktičnu primenu u području upravljanja energijom i životne sredine, a namenjena je inženjerima, menadžentu fabrika i konsultantima na područjima energetike i proizvodnje. Također će od interesa biti studentima diplomskih studija koji pohađaju predmete povezane sa energetskim menadžmentom.

Вести

 • Свечана трибина Друштва термичара...

  04.07.2021.
  Уручене медаље „Атанасије Стојкович“ за допринос развоју ДТСMедаља „Атанасије Стојкович“ с ликом првог термичара у... Сазнајте више...
 • Webinar: Transitioning out of...

  02.07.2021.
  Dear colleagues, You are kindly invited to attend a webinar addressing the "Transitioning out of... Сазнајте више...
 • Трибина ДТС-а: Енергетска транзиција...

  22.06.2021.
                                                                     ДРУШТВО ТЕРМИЧАРА                                                                       СРБИЈЕ   ... Сазнајте више...
 • XIV Međunarodnom forumu o...

  18.06.2021.
  Poštovani, Sa posebnim zadovoljstvom Vam dostavljamo poziv za učešće i Prvu informaciju o Poštovani, Sa... Сазнајте више...
 • Izvestaj o radu -...

  13.06.2021.
  Poštovani članovi Društva termičara Srbije,   U prilogu ove vesti se nalazi izveštaj o... Сазнајте више...

Догађаји

 • Енергетска транзиција ЈП ЕПС...

  22.07.2021.
  ________________________________________________________ Поштовани чланови Друштва и целокупна стручна и научна јавности Србије, Друштво термичара Србије, у... Сазнајте више...
 • Tрибина посвећена научно-стручном раду...

  13.01.2020.
                                    ЛАБОРАТОРИЈА... Сазнајте више...
 • Трибина ЈКП Београдске електране

  08.11.2019.
                                                    ДРУШТВО ТЕРМИЧАРА                                                                  СРБИЈЕ                                                                        И                                                  МАШИНСКИ ФАКУЛТЕТ У оквиру сталне трибине има... Сазнајте више...
 • Трибина ДТС-а - Представљање...

  15.03.2019.
                                                              ДРУШТВО ТЕРМИЧАРА                                                                            СРБИЈЕ   У оквиру сталне трибине има задовољство да Вас позове... Сазнајте више...
 • Трибина ДТС-а: Транспорт и...

  03.04.2018.
                                                     ДРУШТВО ТЕРМИЧАРА                                                                                                                                     СРБИЈЕ У оквиру сталне трибине има задовољство да Вас... Сазнајте више...