28.12.2010. Preuzeto sa sajta www.energoprtal.info

Vest sa www.energoportal.info

Objavljeno: 28. 11. 2010

Kad struka progovori

Međunarodna konferencija ELEKTRANE 2010, koju je organizovalo Društvo termičara Srbije nedavno u Vrnjačkoj Banji, ostavlja dubok trag i specifičan utisak. Odskače, pre svega, od čestih energetskih skupova kvalitetom radova, kako pozvanih domaćih tako i stranih učesnika, izborom tema koje su obradjene, tako i programom rada, odnosno prikazom najaktuelnijih problema savremene energetike u svetu i kod nas.Obeležena su tom prilikom i dva značajna jubileja najvećih srpskih proizvođača energije -Termoelektrana “Nikola Tesla” i Hidroelektrana Đerdap, rade u srpskom elektrosistemu već četiri decenije.

Gotovo svaka od tema autora koje su organizatori posebno birali i pozivali zaslužuje detaljniji prikaz (srećom postoje dokumenti sa tim temama) ali je za novinara nužan samo pomen nekih iz tog obilja. Na skupu je tako prvi put prikazana Nacionalna komunikacija Republike Srbije, nastala iz obaveza prema Kjoto protokulu, koja se upućuje Ujedinjenim nacijama, a prikazuje inventar gasova staklene bašte. Prvi put je, takođe, predstavljena energetika u Prostornom planu Srbije,  nacionalnom, regionalnom i globalnom nivou, u više radova razmatrano je stanje elektroprivreda, budućnost razvoja i povezivanja, tehničko-tehnološka unapređenja, čak i novi materijali u konstrukcijama, recimo kotlova …

I domaći i strani učesnici, a bilo je 120  domaćih i 40 stranih referata, kao da su se trudili da skupu daju ozbiljnu, na neki način svečanu notu. Ne samo za učesnike, nego i za širi krug zainteresovanih, ovaj skup je među retkima koji obogaćuju znanja i oplemenjuju ljude, ulivaju veru u domaću struku i bude nadu u sumornoj svakodnevici.

Dragan Nedeljković

Вести

Догађаји

 • Tрибина посвећена научно-стручном раду...

  13.01.2020.
                                    ЛАБОРАТОРИЈА... Сазнајте више...
 • Трибина ЈКП Београдске електране

  08.11.2019.
                                                    ДРУШТВО ТЕРМИЧАРА                                                                  СРБИЈЕ                                                                        И                                                  МАШИНСКИ ФАКУЛТЕТ У оквиру сталне трибине има... Сазнајте више...
 • Трибина ДТС-а - Представљање...

  15.03.2019.
                                                              ДРУШТВО ТЕРМИЧАРА                                                                            СРБИЈЕ   У оквиру сталне трибине има задовољство да Вас позове... Сазнајте више...
 • Трибина ДТС-а: Транспорт и...

  03.04.2018.
                                                     ДРУШТВО ТЕРМИЧАРА                                                                                                                                     СРБИЈЕ У оквиру сталне трибине има задовољство да Вас... Сазнајте више...
 • Трибина ДТС-а: Енергетска ефикасност...

  07.03.2018.
                         ... Сазнајте више...