Sa profesorom Simeonom Oka započeo sam saradnju pre 45 godina, početkom 1971 godine, nekoliko meseci posle mog dolaska u Laboratoriju za termotehniku i energetiku u Vinči. U to vreme, Vinča se finansirala iz fonda za nauku, u početku saveznog, a kasnije republičkog. Naša Laboratorija se bavila istraživanjima povezanim sa hlađenjem nuklearnih reaktora. Ja sam pripao grupi koja se bavila problemima hlađenja reaktora vazduhom i u tom smislu je istraživala turbulentna strujanja vazduha. Vodeći istraživači u grupi su bili Zoran Zarić, kasnije član Srpske akademije nauka i umetnosti i Simeon Oka, kasnije član Makedonske akademije nauka i umetnosti. Nekoliko meseci sam radio sa Zoranom a zatim sam prešao kod Sime. Pre toga, Sima je već izgradio dva dosta velika aerodinamička tunela, gde su mlađi članovi grupe, bilo nas je tada troje, obavljali eksperimente povezane sa strujanjem vazduha iznad hrapavih površina, u jednom od tunela i oko poprečno postavljenih cilindara u drugom. Merenja su realizovana sa termoanemometarskom sondom debljine 5 mikrona, u to vreme najsofisticiranijom metodom. Oka je konstruisao i aparaturu za njihovo baždarenje. Vlakno sonde, jedva vidljivo okom je bilo jako osetljivo i na najmanji dodir za zidom aparature a mi smo istraživali strujanje vazduha u tankom sloju u neposrednoj blizini zida. Stoga su te tanke žice često pucale, pa smo čekali da, jedini obučen majstor koga smo imali, sa specijalnom opremom, zavari novu žicu i zatim je trebalo izbaždariti, sada novu sondu. Moji prvi izveštaji o radu u Laboratoriji su povezani sa tom problematikom:
Каневче Г., Бајковић А., Костић Ж., Ока С., Бaждарење анемометра са врелом жицом при малим брзинама, метода и уређај, ИБК-Београд, јануар 1972
Каневче Г., Костић Ж., Ока С., Апроксимација криве баждарења анемометарске сонде и корекција показивања анемометра при промени температуре флуида, ИБК Београд, фебруар 1972
kao i naš, a moj prvi, rad, objavljen u međunarodnom časopisu:
Kanevce G., Oka S., Correcting Hot-Wire Readings for Influence of Fluid Temperature Variations, DISA Information No. 15, October 1973.
Ovaj naš rad je citiran više puta i još uvek se citira. Prof. Oka je imao ogroman doprinos u realizaciji tog rada. Od toga što je konstruisao aparaturu na kojoj su realizovani eksperimenti do pisanja rada. Neverovatno savestan, onakav kakav je i dan danas, pedantno i znalački, oformio je rad od onoga šta sam mu predložio i za šta sam mislio da je rad. To je svakako bila velika škola za mene.
Kao što sam već rekao u toku 1970. godine, Laboratorija se finansirala iz fonda za nauku, koji je prelaskom iz saveznog na republički počeo sve više da se topi. Na našu sreću, grupa naučnih radnika, u tom vremenu srednje generacije, Simeon Oka, Kosta Maglić, Ljubomir Jovanović, Miodrag Stefanović i Dušan Spasojević odlučili su postepeno da se pređe na aplikativna istraživanja, potrebna srpskoj privredi.
U tom cilju Simeon Oka je dogovorio i saradnju sa Mašinskim fakultetom u Beogradu. Sećam se da su kod nas, u Laboratoriju, došli Prof. Dimitrije Voronjec i Prof. Mane Šašić. Pozvani smo bili i mi, mlađi Simini saradnici, Kostić Života, Šikmanović Slobodan i ja. Oni stariji su se već bili dogovorili i nas mlađe su rasporedili. Slobodana na pneumatski transpot, Žiku na fluidizaciju i mene na sušenje. Tokom 1972. godine intenzivno se radilo na izučavanju procesa sušenja i realizovana su detaljna merenja sušenja lucerke u velikoj, industriskoj sušari u Surčinu:
Каневче Г., Ока С., Мерење параметара дехидратора и термодинамички прорачун процеса сушења, ИБК- 1137, Београд, јануар 1973
Iste godine radilo se i na konstrukciji eksperimentalne aparature za istraživanje procesa sušenja, koja je izgrađena u 1973 godini:
Вороњец Д., Каневче Г., Костић Ж., Лукић М., Експериментална апаратура за истраживање преноса топлоте и масе у флуидизираном и густом слоју, ИБК-1142, Београд, фебруар 1973
Tokom 1973 Miodrag Stefanović se vratio sa specijalizacije u Italiji i preuzeo je rukovođenje delom koji se bavio sušenjem dok je Simeon Oka počeo sa osvajanjem novih područja aplikativne nauke, oslanjajuči se na stečeno znanje iz fundamentalnih istraživanja. Počeo se baviti izmenjivačima toplote za potrebe automobilske industrije kao i za grejanje i hlađenje prostorija. Kasnije je prešao na izučavanje procesa sagorevanja.
Prof. Dr. Simeon Oka ostvaruje isključiteljno veliku i blisku saradnju sa brojnim naučnim institucijama, univerzitetima i pojedincima iz celog sveta. U okviru ove njegove obimne saradnje je i saradnja sa institucijama u Makedoniji.
Saradnja profesora Simeona Oka sa naučnim radnicima i naučnim institucijama u Makedoniji počela je još krajem 70-tih i početkom 80-tih godina, oslanjajući se na generacijsko poznanstvo i saradnju sa kolegama sa Mašinskog fakulteta u Skoplju. Sećam se naše prve zvanične posete Mašinskom fakultetu u Skoplju. Iz Vinče je došlo nas 5-6 istraživača i u Skoplju nas je dočekalo 4-5 profesora sa fakulteta. Tada je dogovoren oblik i obim saradnje.
Kao rezultat tog dogovora više magistranata i doktoranata, saradnika Mašinskog fakulteta u Skopju, radilo je eksperimente u Laboratoriji za termotehniku i energetiku u Vinči, a grupa saradnika Instituta u Vinči (među kojima i Simeon Oka), realizovali su na postdiplomskim studijama na Mašinskom fakultetu u Skoplju, ciklus predavanja Merne metode, merenja i obrada podataka. Predavanja su održana dve godine uzastopno, a kasnije su ova predavanja preuzeli saradnici Mašinskog fakulteta u Skoplju. Za ova predavanja pripremljen je udžbenik pod istim naslovom, koji je Mašinski fakultet u Skoplju štampao na makedonskom jeziku.
Sa manjim ili većim intenzitetom saradnja Laboratorije za termotehniku i energetiku i Mašinskog fakultea u Skoplju traje sve do danas. Njen veliki zagovornik i pokretač bio je Prof. Simeon Oka. U okviru ove saradnje Simeon Oka je više puta boravio u Skoplju i držao predavanja prikazujući aktuelne rezultate istraživanja kojima je rukovodio, a zatim je nastavljena saradnja na zajedničkim projektima finansiranim od strane Ministarstava Nauke Srbije i Makedonije. U okviru ove saradnje Simeon Oka je bio mentor magistarskih i doktorskih teza koje su branjene u Skoplju, a bio je često pozivan da bude član komisije za odbranu doktorskih teza.
Eksperimenti za mnoge magistarske i doktorske teze realizovane su u Institutu u Vinči u okviru istraživanja kojima je rukovodio Simeon Oka. Kasnije je u Skopju, u okviru ove saradnje izgrađena i sopstvena eksperimentalna baza za istraživanja sagorevanja u fluidizovanom sloju.
Početkom 90-tih godina počela je i saradnja sa Tehničkim fakultetom, Univerziteta u Bitolju. U toku dve godine Simeon Oka je na postiplomskim studijama održao predavanja iz predmeta Turbulentna strujanja nestišljivog fluida, a bio je i mentor doktorske disertacije iz oblasti sagorevanja u fluidizovanom sloju.
Krajem 90-tih godina saradnja sa Mašinskim fakultetom u Skoplju i Tehničkim fakultetom u Bitolju, nastavljena je naporima da se organizuje saradnja Balkanskih zemalja u oblasti energetike, procesne tehnike i ekologije. Zajednički je organizovan skup 1st South-East European Symposium on Fluidized Beds in Energy Production, Chemical and Process Engineering and Ecology, Dec. 1997, Ohrid, Macedonia.
Na ovom skupu je dogovoreno da se formuliše Sporazum o saradnji Implementing Agreement for Cooperation With the Aim to Research, Develop and Implement New Energy Efficient and Ecologically Acceptable Technologies Applied to Energy Production, Chemical and Environmental Engineering of the South-East European Countries (Sporazum SEEC).
1998. godine u Institutu u Vinči ovaj Sporazum je i potpisan. Iz Makedonije učesnice i potpisnice ovog sporazuma bili su Mašinski fakultet u Skoplju, Tehnički fakultet u Bitolju i Tehnološki fakultet u Skoplju.
Kada je na inicijativu Simeona Oka, kao glavnog i odgovornog urednika časopisa THERMAL SCIENCE, ovaj časopis postao regionalni časopis zemalja Jugoistočne Evrope, na njegov predlog pozvan sam da budem član International Advisory Board-a, a Prof. Dr. Valentino Stojkovski sa Mašinskog fakulteta u Skoplju da bude član Regional Editorial Board-a.
Kao priznanje za njegov sveukupni doprinos razvoju nauke i za njegov doprinos razvoju nauke u Makedoniji, Prof. Dr. Simeon Oka, na predlog Odeljenja za tehničke nauke, 2012 godine je izabran za inostranog člana Makedonske akademije nauka i umetnosti.
G. Kanevče